18 Qershor 2021

Prapaskenat e zgjedhjes së Pacollit

Prishtinë, 23 shkurt - Kosova zgjodhi institucionet e saj, por jo gjithçka shkoi ashtu siç duhej, të paktën jo gjatë zgjedhjes së presidentit të vendit.

Për herë të parë u vunë në pah përplasjet ndërmjet anëtarëve të Partisë Demokratike të Kosovës, ndërkaq që po për herë të parë faktohet ndërhyrja e faktorit ndërkombëtar në çështjet madhore për Kosovën siç është presioni për të votuar pro zgjedhjes së Behgjet Pacollit president.

Procesi për zgjedhjen e presidentit të Kosovës u zhvillua në tri raunde. Ndërsa në sallën e Kuvendit po qëndronin vetëm deputetet e pozitës, në dy raundet e para zoti Pacolli me votat që po merrte nuk ishte i afrohej aspak postit të presidentit të Kosovës.

Një pauzë e shkurtër të cilën kryetari i Kuvendit e cilësoi jo kushtetuese duket se ndryshoi gjithçka.

Kryeministri Thaçi mblodhi deputetët e tij për atë që u quajt konsultë partiake. Në këtë kohë kishin filluar dilemat e vetë Behgjet Pacollit i cili priste në seancën e Kuvendit.

Ai ishte në dilemë të tërhiqej në raundin e tretë apo të provokonte zgjedhjet e jashtëzakonshme duke hyrë pa numër të mjaftueshëm votash në raundin e tretë.

Konsulta e kryeministrit Thaçi me deputetët e tij pason një shkëmbim mesazhesh mes ambasadorit amerikan Christopher Dell, kandidatit për president Behgjet Pacollit dhe këshilltarit të jashtëm të zotit Pacolli.

Mesazhe telefonike të regjistruarara nga kamerat televizive dhe të faktuara nga fotoreporterët kosovarë tregojnë më së miri se si Behgjet Pacolli pak minuta para se të niste votimi në raundin e tretë merr garancinë nga Christopher Dell se në raundin e tretë do të përfundojë gjithçka.

Në mesazhin që Chris Dell ia dërgon Behgjet Pacollit shkruan se Jakup Krasniqi e Fatmir Limaj, pra dy kundërshtarët e Pacollit janë kërcënuar dhe gjithçka do të përfundojë mirë.

Behgjet Pacolli u zgjodh në raundin e tretë. Por nënkryetari i PDK-së, Fatmir Limaj e deklaroi votën e tij kundër dhe mohoi kërcënimet nga ndërkombëtarët.

Por ndryshe nga Chris Dell ish ambasadori i Anglisë, Andy Sparks la sallën e Kuvendit shumë më herët.

Ndërsa ishte opozita kosovare ajo që e kundërshtoi shumë ashpër mënyrën e  zgjedhjes së kreut të AKR-së president, duke e konsideruar atë si jo të denjë për t’i përfaqësuar qytetarët e Kosovës.

Pas marrjes së detyrës së presidentit, Behgjet Pacolli nuk u paraqit para gazetarëve.

Ai duket se kishte harruar se stafi me të cilin punon ishin përgatitur për t’ja uruar ndërkaq kjo buqetë me lule nuk dihet se ku mund të përfundojë.

Por në rrugët e Prishtinës ka filluar festa e simpatizantëve të AKR-së dhe kreut të saj, Behgjet Pacolli i cili për pesë vjet do të jetë president i Kosovës.

/Top Chanel/

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)