19 Tetor 2021

Pomeroy shprehu përkrahjen e plotë të SHBA-ve për Kosovën

Prishtinë, 16 shkurt - Në takim është diskutuar për gjendjen aktuale politike në vend, me theks të veçantë për të arriturat dhe sfidat e Republikës së Kosovës.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në takim ka theksuar se Kosova në këto dy vite të shtetësisë së saj ka shënuar një sërë të arriturash të mëdha në të gjitha fushat.

Duke potencuar suksesin e institucioneve dhe popullit të Kosovës në organizimin e zgjedhjeve të para lokale në Kosovën e pavarur, kryeministri Thaçi ka shtuar se çdo ditë e më shumë shteti ynë po konsolidohet, duke ndërtuar institucione stabile, efektive, me qeverisje të mirë, sundim të rendit dhe ligjit dhe respektim afirmativ të të drejtave të komuniteteve.

Në takimin e përzemërt me kongresmenin amerikan, Earl Pomeroy, kryeministri Thaçi ka theksuar suksesin e arritur me anëtarësimin e shtetit të Kosovës në Bankën Botërore dhe në Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Ky do të jetë viti i vendimeve të mëdha për zhvillimin ekonomik të Kosovës, përfshirë vendimin për ndërtimin e autostradës Vërmicë-Prishtinë-Merdarë dhe ndertimit e termocentralit Kosova e Re, - është shprehur në takim kryeministri Thaçi.

Kryeministri Hashim Thaçi i ka shprehur kongresmenit amerikan, Pomeroi falënderimet më të sinqerta në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës për angazhimin e vazhdueshëm të tij në mbështetje të avancimit të procesve zhvillimore në Republikën e Kosovës.

Shteti dhe populli amerikan i kanë dalë në ndihmë Kosovës në të gjitha momentet vendimtare të ndërtimit të lirisë, të pavarësisë dhe konsolidimit të demokracisë së shtetit tonë të ri. Qeveria dhe populli i Republikës së Kosovës do të jenë mirënjohës përgjithmonë shtetit dhe popullit amerikan për këtë mbështetje të parezervë, - është shprehur në takim, kryeministri Thaçi.

Gjithashtu, kryeministri Thaçi e vlerësoi lartë rolin e 700 ushtarëve të Dakotës së Veriut të SHBA-ve në kuadër të forcave të KFOR-it në Kosovë.

Nga ana e tij, kongresmeni amerikan, Earl Pomeroy, në prag të shënimit të Ditës së Pavarësisë, i ka uruar kryeministrit Thaçi këtë ditë të madhe historike.

Pomeroy në takim me kryeministrin Hashim Thaçi e ka shprehur përkrahjen e plotë të SHBA-ve për shtetin e Kosovës dhe integritetin territorial të Kosovës.

Kongresmeni amerikan, Pomeroy në takim ka vlerësuar lartë përkushtimin e vazhdueshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të gjitha institucioneve kosovare për avancimin e proceseve pozitive në Kosovës, duke potencuar vendosmërinë e qeverisë për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik të vendit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)