01 Gusht 2021

PNDSH largohet nga koalicioni Kosova e Re

Prishtinë, 28 shkurt - Partia Nacionale Demokratike Shqiptare (PNDSH), ka marrë vendim që të largohet nga Koalicioni për Kosovën e Re.
 
Nëpërmjet një njoftimi për media, PNDSH-ja sqaroi se ky largim nga koalicioni është bërë pasi që është konsideruar se vazhdimi i qëndrimit të mëtutjeshëm në koalicionin për Kosovën e Re nuk mund të jetë as i dobishëm as edhe konstruktiv për vendin.

Gjithashtu, vendimi për largim nga koalicioni është marrë si shprehje e pakënaqësisë ndaj mënyrës se si janë konstituuar institucionet.

“Për rrjedhojë Kryesia Qendrore ka vendosur që PNDSH të largohet përfundimisht nga Koalicioni për Kosovën e Re. Tash e tutje, PNDSH do të vazhdojë veprimtarinë dhe punën e saj si e pavarur jashtë çdo koalicioni”, thuhet në komunikatën e kësaj partie.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)