06 Gusht 2021

Pacolli mund të përballet me Kushtetuesen

Prishtinë, 14 mars - Presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli, njësoj si paraardhësi i tij Fatmir Sejdiu, mund të përballet direkt me Gjykatën Kushtetuese.

Kjo pasi që Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka filluar të përgatisëpadinë, sipas të cilës pretendohet se Pacolli shkeli Kushtetutën kur votoi për qeverinë, ndonëse pak minuta më herët ishte zgjedhur president.

Zyrtarë të AAK-së kanë deklaruar se gjatë javës së ardhshme pritet ta përfundojnë këtë çështje dhe ta dërgojnë padinë në Gjykatën Kushtetuese, ku do të kërkohet interpretim për veprimin e Pacollit.

AAK-ja ka vetëm 11 deputetë, dhe për ta dërguar këtë çështje në Gjykatën Kushtetuese, duhet të mblidhen firmat e të paktën 30 deputetëve. Për këtë arsye AAK nuk mundet e vetme që ta bëjë këtë, sepse duhet mbështetja edhe e partive të tjera opozitare si LDK-ja dhe Vetëvendosje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)