31 Korrik 2021

Ministri Hoxhaj viziton sot Kroacinë

Prishtinë, 27 mars – Me ftesë të zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Integrimeve Evropiane të Republikës së Kroacisë, Gordan Jandroković, ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj do të udhëtoi sot në një vizitë zyrtare në këtë shtet.

Gjatë dy ditëve të kësaj vizite, ministri Hoxhaj do takohet presidentin e Republikës së Kroacisë, Ivo Josipović, me kryetarin e Kuvendit, Luka Bebić dhe me zëvendëskryeministrin Petar Čobanković.

Në të gjitha takimet do të diskutohet për tema të ndryshime në interes të dy vendeve, me theks të veçantë për proceset integruese në Bashkimin Evropian dhe për bashkëpunimin rajon.

Gjatë vizitës në Kroaci, ministri Hoxhaj do të ketë një takim me komunitetin shqiptar në Zagreb, derisa në Akademinë Diplomatike të Kroacisë do të mbajë një ligjëratë para shumë studentëve, profesorëve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2021

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe Komunën e Prishtinës organizon për herë të parë Panairin e Vullnetarëve të Shëndetit Mendor. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Federat e Futbollit të Kosovës organizon workshop-in rreth sistemit VAR. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 17:00)