23 Shtator 2021

Ministri Hoxhaj priti ambasadorin irlandez Deady

Prishtinë, 20 maj - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur në takim ambasadorin e Irlandës në Budapest, jorezident për Kosovën, John Deady, i cili të premten ka dorëzuar letrat kredenciale në institucionet kosovare.

Ministri Hoxhaj ka falënderuar ambasadorin për mbështetjen fuqishme të Irlandës dhënë Kosovës në vitet e kaluara, e veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë me 17 shkurt 2008.

Ministri i Jashtëm ka shprehur vullnetin e Qeverisë së Kosovës për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Irlandës në të gjitha fushat dhe nivelet e institucioneve shtetërore, por me theks të veçantë forcimin e raporteve mes qytetarëve të të dyja vendeve.

Hoxhaj ka informuar ambasadorin Deady edhe për zhvillimet e fundit në dhe rreth Kosovës, si dhe orientimet kryesore të diplomacisë kosovare për fuqizimin e gjithanshëm të subjektivitetit ndërkombëtar të Republikës së Kosovës.

Në anën tjetër, ambasadori irlandez, John Deady, ka shprehur përkrahjen e shtetit të tij për rrugën e Kosovës drejt forcimit të shtetit në të gjitha aspektet.

Ai ka shprehur vullnetin e Qeverisë së Irlandës për forcimin e bashkëpunimit bilateral me Kosovën nëpërmjet nënshkrimit të disa marrëveshjeve mes dy shteteve, në disa fusha.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)