08 Maj 2021

Ministri Demolli po qëndron për vizitë pune në Bullgari

Sofje, 29 maj - Ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës, z. Haki Demolli, ka udhëtuar për në Bullgari, ku po qëndron për vizitë pune.

Ministri Demolli në Sofje është pritur nga zëvendësministri i Drejtësisë së Bullgarisë, z. Hristo Angelov dhe nga Drejtori i Departamentit për Bashkëpunim Juridik Ndërkombetarë në Bullgari, Borislav Petkov.

Qëllimi i realizimit të kësaj vizite ishte thellimi i bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës dhe Ministrisë së Drejtësisë së Bullgarisë.

Në këtë takim, ministri Demolli i dorëzoi zëvendësministrit Angelov Propozim-marreveshjen për Bashkepunim Juridik Ndërkombëtarë në Çështjet Penale, Propozim-marreveshjen për Ekstradim dhe Propozim-marreveshjen për Transferim të Personave të Dënuar.

Ndërkaq, zëvendësministri Angelov duke çmuar lart iniciativën e palës kosovare për të filluar negociatat me palën bullgare, lidhur me arritjen e marrveshjeve në fushën e bashkëpunimit juridik ndërkombëtarë, shprehu gatishmërinë e tij që Ministria e Drejtësisë së Bullgarisë t’i ofrojë mbështetje dhe bashkëpunim Ministrisë së Drejtësisë së Kosovës.

Ministri Demolli gjatë kësaj vizite po shoqërohet nga Ambasadorja e Kosovës në Bullgari, znj. Ariana Zherka dhe nga z. Ehat Miftaraj, Udheheqës i Divisionit për Bashkëpunim Juridik Ndërkombëtarë në Ministrinë e Drejtësisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Maj 2021

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me mbrojtësit e viktimave. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me ç’rast publikon raportin “Realizimi i Planit të Punës së KPK-së dhe PSh-së për vitin 2020”. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton Propozim-vendimit e Avokatit të Popullit lidhur me zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit viziton Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve. (Strehimorja, Ulpianë, ora 10:45)
    
- KDI mban konferencë për medie ku do të shpalosën të gjeturat e hulumtimit mbi transparencën e komunave të Kosovës në prokurim publik, për vitin 2020. (Zyret e KDI-së, ora 11:00)
    
- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu me rastin e përvjetorit të aprovimit të Konventës së Stambollit takohet me Njësitin Kundër Dhunës në Familje-Policia e Kosovës. (Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Kosovës, ora 11:45)
    
- Ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, do ta ndajë çmimin “Evropiani i Vitit 2021”, i cili jepet për të gjashtën herë radhazi nga BE-ja. (Shtëpia e Evropës, ora 13:00)