09 Dhjetor 2021

Ministri Beqaj ka udhëtuar sot për në Strasburg

Prishtinë, 20 shtator - Ministri i Integrimit Evropian, Besim Beqaj ka udhëtuar sot për në Strasburg ku gjate ditës së nesërme do të takohet me komisionarin për zgjerim dhe politika të fqinjësisë të UE, Stefan Fule dhe me deputetët e Parlamentit Evropian.

Ministri Beqaj me këtë rast do të ketë takime të ndara me deputetët Urlike Lunacek,  Elmar Brok, Hannes Swoboda, Berndt Posselt, Tanja Fajon, Zoran Thaler dhe Arnaud Danjean.

Pas Strasburit ministri Beqaj ne Bruksel do të takohet me shtetet anëtare të COVEBIT  - Grupi punues për regjionin e Ballkanit Perëndimor të Këshilli të Evropës.

Ministri Beqaj do te ketë takime gjithashtu me ambasadorët e Sllovenisë, Austrisë, Suedisë, Belgjikës dhe Italisë në UE.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2021

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen e “Konventës Vjetore bankare të SHBK-së 2021”. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e gjetjeve nga hulumtimi “Perceptimet e sektorit privat rreth prokurimit publik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Kolegji IBC-M organizojnë tryezën e diskutimit për prezantimin e Raportit të Vlerësimit të Kartelës Matëse të Autonomisë Universitare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, kampusi i UP-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e 2-të e rregullt të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës në të cilën do të zgjedhet kryesuesi i Kuvendit të Komunës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri i dorëzon detyrën kryetarit të ri, Alban Hyseni. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Rrjeti Mesdhetar i Grave Ndërmjetësuese së bashku me OJQ-në She Solutions mban konferencën "Gratë në sektorin e sigurisë: ndërmjet sfidave dhe mundësive". (Zyra e BE për informim, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizojnë ekspozitën për fotografinë më të mirë kundër-korrupsion 2021, ku do të shpallen tre fituesit e kësaj gare. (Parku Arkeologjik ‘Lapidariumi’ përballë Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- OJQ AKTIV bën prezantimin e aplikacionit Aber online për celularë Android dhe iOS. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 11:00)

- Instituti D4D organizon tryezën diskutuese me temën “Fushata zgjedhore në llupë: A e kërcënojnë integritetin zgjedhor çrregullimet e informacionit?”. (Hotel Prishtina, ora 14:00)