19 Tetor 2021

Mbretëresha e Holandës uroi Presidenten Jahjaga

Prishtinë, 14 prill - Mbretëresha e Holandës, Beatrix R. i ka dërguar një mesazh urimi Presidentes së Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga.

“Me rastin e zgjedhjes suaj si Presidente e Republikës së Kosovës, Ju dërgoj urimet më të mira dhe ju dëshiroj sukses në kryerjen e kësaj detyre shumë të lartë”, shkruan në urimin e saj Mbretëresha Beatrix R.

Mesazhin e urimit, Presidentes Jahjaga ia ka përcjellë ambasadori i Holandës në Republikën e Kosovës, Robert Bosch, i cili përsëriti edhe një herë përkushtimin e vendit të tij për vazhdimin e përkrahjes për vendin tonë dhe zgjerimin edhe më tej të marrëdhënieve shumë të mira ekzistuese mes të dy vendeve tona.

Presidentja Jahjaga falënderoi ambasadorin Bosch për urimin e Mbretëreshës dhe theksoi se Kosova është falënderuese për ndihmën që Holanda i ka dhënë vendit tonë.

Ajo gjithashtu theksoi se Kosova ka nevojë për ndihmë, sidomos në fazën në të cilën ndodhet tani, kur ka nevojë për shtimin e numrit të njohjeve, por edhe për anëtarësimin sa më të shpejtë në institucionet ndërkombëtare.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)