19 Tetor 2021

LDD feston sot trevjetorin e themelimit

Prishtinë, 13 shkurt - Lidhja Demokratike e Dardanisë (LDD) sot shënon trevjetorin e themelimit si subjekt politik, kur edhe është ndarë nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK).

LDD-ja u formua si parti politike pas Kongresit të 6 Zgjedhor të LDK-së në dhjetor 2006, ku krahu që mbështeste Dacin, në shenjë pakënaqësie me zgjedhjen e Fatmir Sejdiut për kryetar të LDK-së, doli nga kjo parti dhe formoi subjekt të vetin politik.

Ndryshe jo me shume se tri vite nga ndarja mes ketyre dy partive kreu i Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDD), Nexhat Daci, nëpërmjet një letre, para dy dite ia ka shtrirë dorën e bashkëpunimit LDK-së, duke i bërë ofertë kryetarit të LDK-së, Fatmir Sejdiu për krijimin e një koalicioni parazgjedhor, i cili do ta largonte vendin nga kriza, përmes zgjedhjeve të parakohshme. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)