18 Qershor 2021

Kuvendi votoj Qeverinë e re të Kosovës

Prishtinë, 22 shkurt - Me 65 vota pro, 1 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës ka votuar qeverinë e re, nën drejtimin e Hashim Thaçit.

Pas marrjes së votave të nevojshme, kryeministri dhe ministrat kanë bërë betimin, në përputhje me Kushtetutën e vendit.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri Hashim Thaçi ka deklaruar se me krijimin e institucioneve të reja në vend, i është hapur rruga Kosovës evropiane.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë me përgjegjësitë tona të shtuara për Kosovën evropiane në shërbim të gjithë qytetarëve të Kosovës… Zotohem se do t’i shërbej të gjithë qytetarëve të vendit, do të kem bashkëpunim të ngushtë në interes të vendit me të gjithë faktorët e rëndësishëm në shoqërinë Kosovare”, tha Thaçi.

“Sot përmbyllëm një proçes maratonik dhe i hapëm rrugën Kosovës evropiane”, theksoi Thaçi.


Qeveria e Kosovës do të këtë 5 zëvendës kryeministra: Hajredin Kuqi, Mimoza Kusari, Sllobodan Petroviq, Edita Tahiri dhe Bujar Bukoshi

Ministër i Punëve të Jashtme: Enver Hoxhaj

Ministre e Integrimeve: Vlora Çitaku

Ministër i Drejtësisë: Hajredin Kuçi

Minister i Financave: Bedri Hamza

Ministër i Zhvillimit Ekonomik: Besim Beqaj

Ministre e Tregtisë e Industrisë: Mimoza Kusari - Lila

Ministër i FSK-së: Agim Çeku

Ministër i Shëndetësisë: Ferid Agani

Ministër i Brendshëm: Bajram Rexhpi

Ministër i Kulturës Rinisë dhe Sportit: Memli Krasniqi

Ministër i Pushtetit Lokal: Slobodan Petrovic

Ministër i Arsimit: Ramë Buja

Ministri e Infrastruktures: Fehmi Mujota

Minister i Punes dhe Mireqenjes Sociale: Nenad Rashiq

Ministër i Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor: Dardan Gashi

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)