03 Gusht 2021

Kuçi kemi nevojë për të pasur një udhëzues të qartë nga BE

Prishtinë, 9 shkurt - Në takim, zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi dhe Lawrence Meredith kanë biseduar për bashkëpunimin e Qeverisë së Kosovës dhe Komisionit Evropian si dhe për proceset zhvillimore në Kosovë.

Zëvendëskryeministri Kuçi ka falënderuar për mbështetjen që Komisioni Evropian po i jep Kosovës dhe ka falënderuar për angazhimin që ka Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian në bashkëpunim me institucionet e Kosovës.

“Qeveria e Republikës së Kosovës ka caktuar sundimin e ligjit, zhvillimin ekonomik si dhe perspektiven Evropiane si prioritete kryesore për ketë viti, mirëpo, kemi nevojë për të pasur një udhëzues të qartë dhe konkret nga BE-ja në mënyrë që ti përmbushim obligimet tona me afate kohore të caktuara”, ka thënë zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi.

Ndihmësi i drejtorit gjeneral në Drejtorinë për Zgjerim të Komisionit Evropian, Lawrence Meredith ka njohur zëvendëskryeministrin Hajredin Kuçi  se brenda disa javësh, z. Catherine Ashton, Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Përbashkët të Jashtme dhe të Sigurisë dhe nënpresident i Komisionit Evropian do të vizitojë Kosovën për të shprehur gatishmërinë e Bashkimit Evropianë për bashkëpunim.

Zoti Meredith po qëndron në Kosovë, me qëllim të informimit për aktivitetet në procesin e liberalizimit të vizave, tregtisë së lirë, marrëveshjeve të ri-athtësimit dhe në përgjithësi për procesin e dialogut të SAP-it.

Në takim është biseduar edhe për zgjedhjet e kaluara në Kosovë, të cilat z.Meredith i ka vlerësuar si të suksesshme për imazhin e Kosovës, ndërsa zëvendëskryeministri ka shprehur qëndrimin se Qeveria e Kosovës është e gatshme të udhëheqë procesin e reformës së sistemit zgjedhor në Kosovë dhe për këtë do të ketë nevojë edhe për mbështetjen e ekspertëve të BE-së

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)