04 Gusht 2021

Kryeministri Thaçi ka udhëtuar sot për një vizitë zyrtare në Estoni

Prishtinë, 15 mars - Në kryeqytetin Talin, kryeministrit Hashim Thaçi i është rezervuar pritje nga nivelet me të larta shtetërore të Republikës së Estonisë.

Nesër, kryeministri Thaçi do të fillojë agjendën e vizitës me takimin me homologun e tij, kryeministrin e Estonisë, Andrus Ansip, ndërsa do të pritet edhe nga Presidenti i Estonisë, Toomas Hendrik Ilves dhe nga kryetarja e Parlamentit, Ene Ergma.

Gjatë vizitës zyrtare në Estoni, kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të zhvillojë një takim edhe me Drejtorin e Përgjithshëm të Odës Estoneze të Tregtisë dhe Industrisë, Siim Raie.

Kryeministrin Hashim Thaçi në vizitën e tij zyrtare në Republikën e Estonisë, e shoqërojnë ministrat Arsim Bajrami, Lutfi Zharku dhe Idriz Vehapi.

Vizita e kryeministrit Thaçi në Estoni është e ndërlidhur me thellimin e bashkëpunimit mes të dyja vendeve në fushën e Administratës Publike, të Tregtisë dhe Industrisë dhe të Buqësisë. Me këtë rast, nga ministrat përkatës të Kosovës dhe Estonisë, do të nënshkruhen marrëveshje bashkëpunimi në këto fusha.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2021

- Bordi dhe menaxhmenti i NP KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me organizmin e brendshëm dhe zbatimin e projekteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)