19 Tetor 2021

Kryeministri i Belgjikës anulon viziten, shkak aksidentit tragjik në Bruksel

Prishtinë, 15 shkurt - Takimi i kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi me Kryeministrin e Belgjikës, Yves Leterme, i paraparë të mbahet sot është anuluar për arsye të aksidentit tragjik, që ka ndodhur në afërsi të Brukselit në orët e sotme të mëngjesit, ku sipas të dhënave të deritanishme humbën jetën së paku 20 persona.

Avioni me të cilin ka mbërritur kryeministri belg në Prishtinë, është kthyer për në Belgjikë.

Me këtë rast, kryeministri Hashim Thaçi i ka telefonuar homologut të tij belg, Yves Leterme dhe i ka shprehur atij ngushëllimet më të thella.

Me dhembje të thellë morëm lajmin për humbjen e jetëve të qytetarëve në aksidentin tragjik, që ndodh në afërsi të Brukselit. Ju lutem pranoni ngushëllimet më të thella në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, të populli i Kosovës dhe në emrin tim – është shprehur kryeministri Thaçi në bisedën telefonike që ka zhvilluar sot me kryeministrin belg, Leterme.

Qeveria dhe populli i Kosovës në këto momente të vështira për vendin tuaj, ndajnë me ju, me qeverinë dhe me familjarët e viktimave dhembjen dhe në të njejtën kohë shprehim solidaritetin më të lartë – ka thënë kryeministri Thaçi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)