19 Tetor 2021

Krasniqi: Kuvendi nuk është informuar zyrtarisht për marrëveshjet

Prishtinë, 5 korrik - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka deklaruar se Kuvendi nuk është dhe nuk ka qenë i informuar me bisedimet Prishtinë-Beograd dhe për marrëveshjet e arritura.

“Vazhdoj të kem këtë qëndrim që ne nuk jemi informuar zyrtarisht me zhvillimin e këtij dialogu, nuk kemi një dokument zyrtar në bazë të cilit do të shprehnim qëndrimin tonë”, tha Krasniqi, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të Kosovës.

Megjithatë ai ia ka bërë të qartë qeverisë se nëse ekziston ndonjë dokument i nënshkruar me Serbinë, atëherë ai duhet të vij në Kuvend.

Por, nga pozita e tij si kryetar i Kuvendit, Krasniqi tha se nuk është ai që vendos nëse duhet të debatohet për këtë çështje në Parlament, pasi janë grupet parlamentare ato që duhet të kërkojnë diskutime të tilla.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)