03 Gusht 2021

Kosova, me strategji të politikës së jashtme

Prishtinë, 18 mars - Diplomacia e Kosovës në fund të marsit do të mbajë Konferencën e Ambasadorëve, ku do të diskutohen angazhimet e reja, sidomos veprimtaria diplomatike jo vetëm për njohjen e shtetit të Kosovës, por edhe për bashkëpunimin me shtete të tjera.

Këto objektiva do të prezantohet me një dokument strategjik, i pari i këtij lloji, i cili pritet të finalizohet brenda pak ditësh, theksojnë mediat kosovare.

Kreu i diplomacisë së Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se në këtë konferencë të parë pas dy vitesh të funksionimit të diplomacisë së Kosovës, do të diskutohen shumë çështje të prioriteteve të politikës së jashtme.

Në këtë konferencë, ku do të marrin pjesë të gjithë ambasadorët e Kosovës të akredituar nëpër vende të ndryshme, do të marrin pjesë edhe presidenti Behgjet Pacolli dhe kryeministri Hashim Thaçi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)