19 Tetor 2021

Kosova ka shtuar trysninë për njohje

Prishtinë, 15 korrik - Udhëheqësit e Kosovës kanë rritur trysninë për njohje të reja, presioni i tyre është drejtuar tani ndaj vendeve islame, atyre latino-amerikane dhe vendeve të Karaibeve, shkruan sot shtypi serb.


Udhëheqësit e Kosovës të mbështetur nga miqtë ndërkombëtarë ka forcuar përpjekjet lobuese për të marrë njohje të reja nga vende që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Në objektiv të lobimit janë vendet anëtare të Konferencës islamike ku tashmë ka kaluar një rezolute me të cilën bëhet thirrje për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Aktualisht nga 57 vende sa ka Konferenca Islamike, dy të tretat e kësaj organizate nuk e kanë njohur ende pavarësinë e Kosovës, shkruan sot gazeta serbe Veçernje Novosti. Prishtina, thotë kjo gazetë, ka forcuar lobimin veçanërisht në dy fronte. Një betejë e vërtetë diplomatike është duke u zhvilluar në Konferencën Islamike, por presioni u tyre është i drejtuar edhe ndaj vendeve latino-amerikane dhe vendeve të Karaibeve.


Nëse ndodh që pavarësia e Kosovës të njihet nga grupi i vendeve islamike dhe vendeve të Amerikës latine atëherë, situate do të ndryshojë dukshëm në favor të Prishtinës. Kjo do të thoshte rritje e numrit prej 50 njohjeve të reja brenda natës.


Për t’iu kundërvënë këtij lobimi, shefi i diplomacisë serbe shkuan gazeta serbe Veçernje Novosti, ndodhet në një turne në Meksikë dhe në disa prej vendeve të Karaibeve.

Ndërkohë, bëhet e ditur se Beogradi ka nisur edhe disa emisarë në vendet islame me më ndikim me qëllim të ndërprerjes së efektit lobues të Prishtinës.


Deri më tani shkruan gazeta serbe, nga 192 shtete anëtare të OKB-së, 76 tashmë kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)