19 Tetor 2021

Kosova ende pa ambasadorë në Shqipëri e Slloveni

Prishtinë, 18 prill - Ministria e Jashtme e Kosovës ka gati dy muaj që është funksionalizuar por ende nuk ka emëruar dy kandidatë për ambasadorë në Shqipëri dhe Slloveni.

Ambasada e Kosovës në Shqipëri ka mbetur pa ambasador që nga 23 gushti i vitit të kaluar, kur Gazmend Pula dha dorëheqjen nga posti.

Për shkak të jo stabilitetit politik, institucionet u vonuan në emërimin e ambasadorëve të rinj duke shtuar se presidentja Atifete Jahjaga gjatë takimit me shefin e MJPJ-së, Enver Hoxhaj, i ka kërkuar të procedoj sa më shpejt me emërimin e ambasadorëve.

Deri në fund të prillit, MPJ pritet të dal me emrat e kandidatëve për ambasadorë në Shqipëri dhe Slloveni.

Këtë e ka konfirmuar këshilltari i ministrit, Artan Behrami. Ai ka konfirmuar se aktualisht MPJ ende nuk i ka emrat për kandidatë, por vendimi do të merret në konsultim me kryeministrin dhe presidenten.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)