18 Maj 2022

Komuna e Rahovecit disktuon për lehtësimin e shërbimeve për qytetarë

Prishtinë, 21 janar - Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i Komunës, Smajl Latifi ka takuar punonjësit e administratës komunale, me të cilët ka biseduar për respektimin e orarit të punës dhe lehtësimin e shërbimeve për qytetarë.

Besnik Hoti, drejtor i Drejtorisë së Administratës së Përgjithshme është shprehur se shërbimet komunale janë të rëndësishme për qytetarët, prandaj Komuna e Rahovecit do të investojë në vazhdimësi në modernizimin dhe rritjen e efikasitetit në ofrimin e shërbimeve.

Për këtë ai kërkoj nga të gjithë angazhim dhe bashkëpunim si dhe uroj që përkushtimi të jetë edhe më i madh në vazhdim në dhënien e shërbimeve karshi qytetarëve.

"Kërkesë e imja primare është poashtu që të respektohet orari i punës, i cili është obligim ligjor dhe që buron nga kontrata juaj e punës", ka theksuar Hoti.

Kryetari Latifi, ka thënë se pasi që është takimi i parë për këtë vit, uroj që ky vit të shkoj mirë për ju dhe të keni suksese në punën tuaj që bënë karshi qytetarëve, për punën e mirë që bëni ju-ne si institucion po vlerësohemi me nota pozitive nga institucione vendore dhe ato ndërkombëtare.

“Ju njoftoj juve dhe përmes juve edhe gjithë qytetarët e komunës se ne do të bëjmë disa ndryshime në administratën komunale, këto ndryshime do të bëhen me të vetmin qellim, lehtësimin e procedurave për kryerjen e shërbimeve ndaj qytetarëve."

"Tek zyra e gjendjes civile do të ketë sportele edhe për zyrtar të tjerë si ai i pagesës së tatimit në pronë, pagesa e mbeturinave dhe zyrtari që bënë lëshimin e certifikatave të pronës."

"Ju e dini se si institucion e kemi të vendosur pajisjen ku ju për çdo hyrje dalje në punë duhet të lajmëroheni tak pajisja, nga ajo pajisje kuptojmë se sa po e respektoni orarin e punës, mos respektimi i orarit të punës do të sanksionohet me ligjet që janë në fuqi."

"Do të vendosët edhe ashensori, këtë do të bëjmë përmes projektit të fituar në MAP, vendosja e ashensorit do t’ju mundësoj që të kenë takime me kryetarin, drejtorët dhe zyrtarët tjerë komunal e personave me aftësi të veçanta”, ka thënë ndër të tjera kryetari Latifi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 maj 2022 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)