09 Shkurt 2023

KDI prezanton raportin për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Sinjalizuesve

Prishtinë, 8 dhjetor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) organizojnë tryezën e diskutimit ku do të prezantohet raporti analitik “(Mos) Zbatimi i Ligjit për Mbrojtjen e Sinjalizuesve në Sistemin e Drejtësisë”.

Gjatë kësaj tryeze do të prezantohen gjetjet kryesore në lidhje me gjendjen e zbatimiit të legjislacionit për mbrojtjen e sinjalizuesve në sistemin e drejtësisë në Kosovë si dhe rekomandimet konkrete për institucionet përkatëse në lidhje me zbatimin e të njëjtit.

Këto dhe shumë informata tjera mund t’i kuptoni gjatë kësaj tryeze të diskutimit me panelistë nga institucionet e drejtësisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 shkurt 2023

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KGJK-së, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Podujevës, ku do të pritet nga kryetari Shpejtim Bulliqi. (Podujevë, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, do të përurojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Gllamnik. (Fshati Gllamnik, Podujevë, ora 11:00)  

- Komuna e Prizrenit nënshkruan Agjendën e Kontratës Sociale për Prizrenin, që është zotim i përbashkët i Komunës dhe qytetarëve për përmirësimin e komunikimit, bashkëpunimit dhe veprimeve kolektive. (Këndi Amerikan në Prizren, ora 11:00)

- Federata e Boksit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve “Laureatët e viti 2022”. (Hotel Sirius, ora 17:00)