07 Dhjetor 2021

Kacin: Serbia në BE, pas Kosovës

Bruksel, 7 shkurt - Serbia do të anëtarësohet në Bashkimit Evropian pas Kosovën nëse refuzon të njoh pavarësinë e saj. Kështu ka deklaraurar raportuesit i Parlamentit Evropian Jellko Kacin në një intervistë për gazetën Dnevnik të Novi Sadit.

"Thelbi qëndron në atë që duhet të përgjigjemi në pyetjen nëse Serbia dëshiron të hyjë në BE pa Kosovën apo jo.

Nëse nuk dëshiron pa Kosovën, atëherë duhe ta pres Kosovën. Ndërsa kjo do të thotë se Serbia do të jetë vendi i fundit i Ballkanit që do të anëtarësohet në BE. Sepse Kosova aktualiasht është larg liberalizimit të vizave, a të mos flasim pr anëtarësim në BE", thekson Kacin.

Sipas tij, këtu nuk flitet për kushtëzimin për ta njohur pavarësinë e Kosovës, por për dinamikën e afrimit të Serbisë drejt BE-së.

"Ndoshta fjalët e mia janë shumë të drejtpërdrejta, por janë të sinqerta, qëllimmira dhe duhe t'i kuptoni si gjest miqësie ndaj Sebisë, të cilën duan që sa më parë të jetë e mundur ta shohim në BE", shton Kacin.

Ai thotë se Serbia nuk mund të anëtarësohet para Kosovës në BE pa njohur pavarësinë e saj sepse një e treta e vendeve anëtarë të BE-së e kanë njohur shtetin kosovar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021 - Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)