27 Nëntor 2021

Italia konfirmon mbështetjen për Kosovën

Prishtinë, 01 shkurt - Kryeministri  i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në një takim zëvendësministrin e Punëve të Jashtme  të Italisë, z. Alfredo Manitika , me të cilin ka biseduar lidhur me zhvillimet në Kosovë dhe prioritetet e Qeverisë së Kosovës.  

Fillimisht kryeministri Thaçi ka falënderuar qeverinë dhe popullin e Italisë për mbështetjen për Kosovën, para dhe pas shpalljes së pavarësisë dhe tash në kuadër të EULEX-it dhe KFOR-it .

Z. Thaçi me këtë rast ka njoftuar z. Mantiaka me  prioritetet e Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitin 2010 të cilat konsistojnë në angazhimet për plotësimin e standardeve evropiane dhe të agjendës së integrimeve evropiane.

Më pas kryeministri Thaçi ka veçuar angazhimet e Qeverisë lidhur me zhvillimin  ekonomik dhe tërheqja e investitorëve të huaj. “ Jemi në prag të fillimit të projekteve kapitale investive publike, autostradës Morinë- Merdare , Kosovës së Re, privatizimit të Valës, koncensionimit të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës”, ka shpjeguar z. Thaçi dhe ka mirëpritur investitorët italianë.

Po ashtu kryeministri Thaçi ka kërkuar  ndihmën e Italisë për anëtarësimin e Kosovës në  Bankën për Rindërtim dhe Zhvillim dhe në mekanizmat tjerë ndërkombëtarë.

Në takim është diskutuar edhe integrimi i minoriteteve sipas dokumentit të presidentit Ahtisari. “Zgjedhjet lokale në Kosovë kanë përfunduar me sukses, të qeta, të rregullta, demokratike dhe shumëtnike. Kryetarët e komunave me shumicë serbe nga këto zgjedhje e kanë përkrahjen time të plotë dhe të Qeverisë së Kosovës “ka thënë kryeministri Hashim Thaçi .

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme  të Italisë, z. Alfredo Manitika , me këtë rast ka falënderuar kryeministri Thaçi për takimin e hapur dhe të sinqertë dhe ka siguruar z. Thaçi për mbështetjen e palës italiane për Republikën e Kosoves edhe zgjerimin e bashkëpunimit të gjithanshëm midis dy vendeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)