13 Maj 2021

Hyseni lobon për t’i bindur vendet afrikane, të njohin Kosovën

Nicë, 30 maj - Në ditën e dytë të qëndrimit të tij në Nicë, në margjinat e samitit Afrikë – Francë, Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni, ka zhvilluar një seri takimesh me Ministra të Punëve të Jashtme të shteteve afrikane, në përpjekje për t’i bindur këto vende që të njohin shtetin e Kosovës.

Ministri Hyseni ka përsëritur kërkesën e tij për njohjen e pavarësisë së Kosovës në takimet që ka zhvilluar me Ministrin e Punëve të Jashtme të Eritresë, Osman Saleh Mohammed, Ministrin e Punëve të Jashtme të Egjiptit, Ahmed Aboul Gheit, Ministrin e Punëve të Jashtme të Ganës, Alhaji Muhammad Mumuni, Ministrin e Punëve të Jashtme të Guinesë Ekuatoriale, Pastor Micha Ondo Bile, dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Zambisë, Kabinga Pande.

Gjithashtu, në takime të veçanta, Ministri Hyseni ka takuar edhe Sekretarin e Shtetit për Politikë të Jashtme të Guinea Bissau, Lassanna Toure, përfaqësuesin e Bregut të Fildishtë, Pierre Kipre dhe ambasadoren e Mozambikut, Nembe Uaiene, duke ripërsëritur kërkesën e tij për njohjen e Kosovës dhe duke folur për rëndësinë që ka kjo njohje për konsolidimin e mëtejmë ndërkombëtar të shtetit të Kosovës dhe për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit.     

Në këto takime, Ministri Hyseni është njoftuar se kërkesa për njohje është duke u shqyrtuar seriozisht, derisa disa nga ministrat e kanë siguruar Ministrin Hyseni se mund të llogarisë në mbështetjen e atyre vendeve dhe në një përgjigje të shpejtë pozitive.

Gjatë  qëndrimit në Nicë, Ministri Hyseni ka takuar edhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Franceze, Bernard Kushner. Në këto takime, Ministri është shoqëruar nga Ambasadori i Republikës së Kosovës në Francë, Muhamedin Kullashi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Maj 2021

- Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të rënies së heronjve, Nebih e Tahir Meha, Komuna e Skenderajt organizon ceremoninë e zbulumit të busteve të heronjve: Emin Latit, Nebih, Tahir e Beqir Meha. (Oborri i Kullës "Tahir Meha' në Prekaz, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani - Sadriu pret Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës duhet të jenë të pranishme në Presidencë në orën 15:20)