23 Shtator 2021

Hoxhaj: Bisedimet Kosovë Serbi, në interes të dy vendeve

Prishtinë, 18 maj - Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj thotë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë janë në interes të të dy vendeve dhe qytetarëve të tyre.

Duke iu referuar vizitës së javës së kaluar në Prishtinë të kreut të delegacionit serb në këto bisedime, Borko Stefanoviq, Hoxhaj thotë se vizita të tilla zyrtare kontribuojnë në zhvillimin e marrëdhënieve të mira me shtetet fqinjë.

Hoxhaj i bëri komentet gjatë një konference në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Ndërkohë që dialogu mes Serbisë dhe Kosovës ka rreth dy muaj që ka filluar, Beogradi po përpiqet që në këto bisedime të përfshijë edhe çështje politike.

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj thotë se korniza e këtij dialogu është më se e qartë: “Ne mendojmë që dialogu mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë është një dialog mes dy shteteve sovrane dhe të pavaruara dhe është një dialog i filluar pas miratimit të Rezolutës së Këshillit të Sigurimit në shtator të vitit të kaluar.\"

Një rezolutë e tillë i referohet mendimit këshilldhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë e cila vendosi vitin e kaluar se shpallja e pavarësisë së Kosovës është vendim i ligjshëm dhe jo në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, prandaj edhe korniza e dialogut zhvillohet në këtë frymë.

\"Ne mendojmë që është në interes të të dy vendeve që çështja e lëvizjes së lirë të qytetarëve, çështja e bashkëpunimit rajonal, bashkëpunimit ekonomik dhe mundësisë së afrimit të dy vendeve për një perspektivë evropiane është e natyrës jetike”.

Kohët e fundit, ndarja e mundshme territoriale është një ide që është qarkulluar nga kreu i delegacionit të Serbisë për bisedimet Prishtinë Beograd Borko Stefanoviq dhe së fundi është përsëritur nga zëvendëskryeministri serb dhe Ministri i Brendshëm Ivica Daçiç. Zoti Hoxhaj thotë se negociatat e zhvilluara në Vienë dhe të ndërmjetësuara nga kryenegociatori ndërkombëtar Marti Ahtisari e kanë bërë të qartë që çështja e statusit dhe shtetësisë janë kapituj të mbyllur.

“Për Prishtinën propozime të tilla të ndarjes janë të papranueshme. Kosova është një shtet funksional, shumë etnik dhe demokratik dhe ndarja bie ndesh me interesin shtetëror të Kosovës dhe do të kishte pasoja të tmerrshme edhe për vende të tjera të rajonit, meqë do të krijonte një precedent që politika e ndarjes në baza etnike, në baza territoriale të shërbente si model për zgjidhjen e problemeve të caktuara”, tha Hoxhaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2021 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Uran Ismaili do të vizitoj Kompaninë Pastrimi në Prishtinë ku do të mbaj edhe një Konferencë për media në hapësirën e kësaj kompanie. (Kompania Pastrimi në Emshir pas stacionit të autobusëve, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të dorëzoj kallëzim penal në Prokurori. (Ndërtesa e Prokurorisë në lagjen Veternik, ora 13:00)

- Forumi i Gruas së Nismës Socialdemokrate në Malishevë mban takim elektoral, ku i pranishëm do të jetë kryetari Nismës, Fatmir Limaj dhe kandidati për kryetar të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Ambienti i jashtëm i shkollës fillore “Ibrahim Mazreku” në Malishevë, ora 14:00)

- Dhomat e Specializuara të Kosovës organizojnë informimin javore  në të cilin do  të  japin  një  informacion  të  përditësuar  mbi zhvillimet  e  fundit  lidhur  me  procedurat  gjyqësore  dhe  veprimtaritë  e  tjera  publike  të  gjykatës. (Online, ora 14:30)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizon ngjarjen lansuese të projektit: Promovimi i Zhvillimit Ekonomik Rajonal përmes Akademisë se Ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e  hapjes së Kongresit te Parë Klinik të Kolegjit te Kirurgëve të Kosovës organizuar në bashkëpunim me Odën e Mjekëve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 17:00)