31 Korrik 2021

Haxhinasto sot do të viziton Republikën e Kosovës

Prishtinë, 18 mars - Me ftesë të ministrit të Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve Jashtëm i Republikës së Shqipërisë,  Edmond Haxhinasto do të vizitoi Republikën e Kosovës sot dhe nesër.

Gjatë kësaj vizite, Haxhinasto do të ketë takime të shumta me përfaqësues të ndryshëm institucional, partive politike, shoqërisë civile dhe përfaqësuesve ndërkombëtar. Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve Jashtëm i Republikës së Shqipërisë,  Edmond Haxhinasto takimin e parë do ta ketë me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj.

Në takim do të diskutohen tema të ndryshime në shërbim të thellimit të marrëdhënieve bilaterale dhe për rolin e Shqipërisë në mbështetjen e Republikës së Kosovës në anëtarësimin në organizata ndërkombëtare, me theks të veçantë në mekanizmat financiare, rajonale dhe të sigurisë.

Temë e takimeve do të jetë edhe hapja e pikave të reja kufitare për kalimin e mallrave dhe tema me rëndësi për dy shtetet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2021

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe Komunën e Prishtinës organizon për herë të parë Panairin e Vullnetarëve të Shëndetit Mendor. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Federat e Futbollit të Kosovës organizon workshop-in rreth sistemit VAR. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 17:00)