04 Gusht 2021

Haradinaj: Riformatizimi i qeverisë është i parëndësishëm

Prishtinë, 19 mars -  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shfrytëzuar një takim me kreun e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë Menduh Thaçi, për të drejtuar kritika ndaj Qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Hashim Thaτi, ndërsa ka kërkuar sërish mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Riformatizimi i qeverisë nuk është ndonjë ngjarje me rëndësi për vendin, vlerësoi lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj.

"Me zgjedh ministra tashmë nuk është ndonjë ngjarje me rëndësi për vendin, ndërsa praktika qeverisëse është me rëndësi. Hetohet se kryeministri Thaçi për shkak të pozicionit personal të involvimit në fenomen të keq, një kancer për vendin ai nuk mund të veprojë, do të thotë pajtoj me një shkrim sot që bëhen me një kolektiv", ka thënë Haradinaj.

Kryetari i PDSH-ës, Menduh Thaçi po ashtu tha se gjendja e Maqedonisë, si shtet, e në veçanti e shqiptarëve, është në krizë për shkak të bllokadës së proceseve integruese dhe krizës ekonomike. Thaçi tha se Kosova ka të drejtë legjitime të interesohet për shqiptarët në Maqedoni.


Thaçi është shprehur edhe për gjendjen aktuale në shtetin e Maqedonisë, sipas të cilit situata është e paqëndrueshme dhe alarmante. “Gjendja në Maqedoni është alarmante si shtet, për shkak të bllokimit të procesit integrues dhe krizës së rëndë ekonomike. Ndërkaq, gjendja e shqiptarëve atje është shumë e rëndë”, ka thënë Thaçi duke shtuar se “kjo gjendje s’ka qenë kështu as në kohën e komunizmit e as në atë të tranzicionit”.

“Përveç shkeljes së të drejtave kolektive që ju bëhen shqiptarëve, tash po përdoret edhe një program i diskriminimit të skajshëm dhe eksploatimit”, është shprehur kreu i PDSH-s


Të dy liderët partiak u pajtuan se këto takime, të cilat tanimë janë bërë të rregullta, do të vazhdojnë edhe në të ardhmen. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2021

- Bordi dhe menaxhmenti i NP KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me organizmin e brendshëm dhe zbatimin e projekteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)