19 Tetor 2021

Gjermania mbështet fuqishëm Kosovën

Prishtinë, 14 korrik - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim lamtumirës ambasadorin e Gjermanisë, Hans Dieter Steinbach.
 
Presidentja Jahjaga e falënderoi ambasadorin Steinbach për punën dhe angazhimin e tij gjatë kohës së shërbimit në Kosovë. Ajo e vlerësoi ndihmën dhe mbështetjen që Gjermania i ka dhënë dhe po vazhdon t’i japë Kosovës në proceset demokratike dhe integruese.
 
Presidentja Jahjaga tha se miqësia e Kosovës me Gjermaninë është e palëkundur dhe e vazhdueshme dhe tha se do të promovojë më tej bashkëpunimin në të gjitha fushat.
 
Ambasadori i Gjermanisë, Hans Dieter Steinbach tha se gjatë shërbimit të tij në Kosovë ka kaluar një kohë të jashtëzakonshme dhe sfiduese. Ai e vlerësoi lart mikpritjen e popullit të Kosovës dhe të institucioneve të saj.
 
Ambasadori Steinbach tha se vendi i tij e mbështet fuqishëm Kosovën dhe është i interesuar për të përforcuar marrëdhëniet në të gjitha fushat.

Ai e vlerësoi rrugën që ka kaluar Kosova dhe të arriturat e saj dhe tha se kjo është një shenjë e mirë për të ardhmen e vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)