04 Tetor 2022

Gjermania e mbështetë fuqishëm perspektivën evropiane të Kosovës

Prishtinë, 5 maj - Pas kthimit nga vizita zyrtare në Berlin, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim ministren e Mbrojtjes së Republikës Federale të Gjermanisë, Christine Lambertch.

Kryeministri Kurti e falënderoi ministren Lambertch për vizitën, si edhe për mikpritjen e ngrohtë që i bëri kancelari gjerman Olaf Scholz në Gjermani. Ai i vlerësoi takimet e frytshme dhe shumë miqësore, ndërsa potencoi rëndësinë e nismës së kancelarit për ringjalljen e Procesit të Berlinit.  

Duke theksuar se e ardhmja e Kosovës është në NATO dhe në Bashkimin Evropian, ai tha se për përshpejtimin e integrimit të Kosovës, roli i Gjermanisë është qendror. Kryeministri në veçanti  kërkoi mbështetje për pranimin e Kosovës në Programin e Partneritetit për Paqe të NATO-s dhe në Këshillin e Evropës.

Duke vlerësuar marrëdhëniet e shkëlqyera, ai shtoi se Kosova është partner i qëndrueshëm për Gjermaninë dhe Bashkimin Evropian, ndërsa veçoi sanksionet kundër Rusisë, gatishmërinë për të pranuar 20 gazetarë ukrainas dhe gatishmërinë për strehim të deri 5.000 refugjatëve nga Ukraina.

Lidhur me procesin e dialogut me Serbinë, kryeministri Kurti ritheksoi se njohja reciproke duhet të jetë në qendër të procesit e jo në fund të tij.

Ai tha se Serbia duhet të demokratizohet dhe të ballafaqohet me të kaluarën, si dhe të distancohet nga Milosheviqi dhe Putini.

Ministrja Lambertch theksoi se liria dhe integriteti territorial janë shumë të rëndësishme dhe se Gjermania e mbështetë fuqishëm perspektivën evropiane të Kosovës.

Po ashtu tha se e mbështetë edhe dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë duke zgjidhur konkretisht çështjet e raporteve bilaterale.

​

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022 - Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin e Francës, Olivier Guerot. (Kabineti i kryetarit, ora 12:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit!)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ=së, ora 13:30)