03 Gusht 2021

Fito uron qeverinë për fillimin e bisedimeve

Prishtinë, 8 mars - Ambasadori i Francës në Kosovë, Jean François Fito, ka uruar qeverinë e Kosovës për gatishmërinë e treguar për fillimin e dialogut me Serbinë. 


Pas një takimi më Ministrin e Drejtesisë Hajredin Kuçi, ambasadori francez tha se kosovarët nuk duhet të kenë frikë nga dialogu me Serbinë, pasi në të do të përfshihen vetëm çështje teknike.

Ai tha se Franca e mbështet këtë proces, por edhe proceset tjera që do të zhvillohen në Kosovë.

Ndërkohë, ministri  Kuçi, nuk ka dashur të përgjigjet nëse është veprim i pamatur shkuarja e delegacionit qeveritar në bisedime me Serbinë pa miratimin paraprak të Kuvendit.

 Ai e ka quajtur shumë të dobishëm debatin që u zhvillua dje në Kuvend, ndërsa është zotuar se qeveria do ta respektojë çdo rezolutë apo dokument që do të miratohet nga Kuvendi .

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)