19 Tetor 2021

Finlanda përkrahë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Prishtinë, 14 korrik - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga, priti sot në takim lamtumirës të ngarkuarën me punë në Ambasadën e Finlandës, Tarja Fernandez.

Presidentja Jahjaga, e falënderoi zonjën Fernandez për punën dhe angazhimin e saj gjatë shërbimit në Kosovë.

Ajo tha se mbështetja e Finlandës për Kosovën në të kaluarën dhe në vazhdimësi është e një rëndësie të madhe, veçanërisht në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane.

Presidentja Jahjaga tha se është me rëndësi përkrahja e Finlandës për perspektivën evropiane të Kosovës dhe për njohjet e reja për vendin.

E ngarkuara me punë në Ambasadën e Finlandës, Tarja Fernandez tha se vendi i saj do të vazhdojë të mbështesë perspektivën evropiane të Kosovës dhe posaçërisht do të përkrahë procesin e liberalizimit të vizave.

Ajo tha se Finlanda mban qëndrimin se integriteti territorial i Kosovës është i paprekur dhe se është e një rëndësie që ndërtimi i shtetit shumëkombësh të ketë sukses. 

Fernandez tha se vendi i saj angazhohet që përkushtimi për zgjerimin e Bashkimit Evropian të vazhdojë të jetë i fuqishëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2021

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve nga BE Lukas Mandl dhe Udhëheqësja e Delegacionit të Anëtarëve të Parlamentit Evropian Viola von Cramon-Taubadel mbajnë konferencë për shtyp lidhur me për zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Mos - Informimi i Publikut 3". (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Komisioni Evropian do ta publikojë paketën vjetore të zgjerimit, përfshirë Raportet e Vendeve ku do te mbahet konferencë për shtyp nga Komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerimi, Oliver Varhelyi. (Transmetimi në faqen e Zyrës së BE-së në Facebook, ora 17:15)

- Teatri i Prishtinës Dodona shfaq “Bob Vatsoni bie nga kati i nëntë por nuk vdes plotësisht”. (Teatri Dodona, ora 17:30)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog i dorëzon raportin e Komisionit Evropian Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me ç'rast do të mbajnë edhe një konferencë te përbashkët për shtyp, ora 18:30)