27 Nëntor 2021

Fillojnë me pakicat

Prishtinë, 26 gusht - Votat e partive të komuniteteve pakicë kanë qenë caku i parë që kanë synuar të sigurojnë dy taborët politikë të shumicës shqiptare, përkatësisht Partisë Demokratike të Kosovës në njërën anë dhe blloku

Takimet me komunitetet pakicë, këtë radhë me ato joserbe pasuan vendimin e Gjykatës Kushtetuese me të cilin qe shpallur e pavlefshme zgjedhja e Isa Mustafës në postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës.

Pas vendimit të Kushtetueses, Partia Demokratike e Kosovës është konstatuar se përbën grupin më të madh parlamentar duke e fituar kështu edhe të drejtën e nominimit të kryetarit të Kuvendit. Por, kjo parti politike, përveç një takimi që ka realizuar të hënën kreu i saj, Hashim Thaçi, me grupin e pakicave joserbe 6 Plus, nuk po arrin të vendosë kontakt me ndonjë prej partive politike të shumicës.

Në një postim në llogarinë e tij në rrjetin social facebook, lideri i PDK-së dhe kryeministri në largim, Hashim Thaçi, ka shkruar se së bashku me deputetët e pakicave kanë biseduar për hapat e mëtutjeshëm për ndërtimin e institucioneve të reja të dala nga zgjedhjet e 8 qershorit. “U dakorduam që të punojmë bashkërisht si partnerë të koalicionit aktual për tejkalimin e ngërçit politik dhe institucional”, ka shkruar Thaçi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)