18 Qershor 2021

FER: Dje u dhunua edhe shteti i Kosovës

Prishtinë, 23 shkurt -  Partia Fryma e Re në një deklaratë për media ka vlerësuar se më 22 shkurt 2011, Kosova edhe njëherë ishte dëshmitare e shkeljes së ligjeve, dhunimit të vullnetit të qytetarëve, dhunimit të vullnetit të deputetëve dhe dhunimit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Fakti që kjo ndodhi në institucionin më të lartë ligjvënës, para syve të popullit, sipas FER tregon se dje u dhunua edhe shteti i Kosovës.

\"Dje kishte aq shumë shkelje të ligjeve, rregulloreve, Kushtetutës dhe demokracisë, sa që është më vështirë të gjendet ndonjë proces që ishte në përputhje me parimet e demokracisë\", thuhet në deklaraten e kësaj partie. 

Dje u organizua raundi i parë i votimit ku kërkoheshin 81 vota për, ndërsa në sallë të pranishëm ishin 67 deputetë, që, përveç shkeljes së Kushtetutës sipas FER është improvizim i kotë i demokracisë. 

Pas dështimit të zgjedhjes së presidentit në raundin e dytë, përkundër refuzimit të pauzës nga Kryetari i Kuvendit, deputetë, në krye me Kryeministrin në dorëheqje, lëshojnë sallën. 

Përveç mosrespektimit të institucioneve, kjo tregon se rregullat përdoren vetëm kur u konvenojnë atyre.

Në pauzë, u ushtrua presion i pa precedentë me qëllim të ndikimit në votën e deputetëve që ishin kundër zgjedhjes së presidentit të kandiduar.

Kjo, përveç që është kundërligjore, është edhe kundër çfarëdo parimi të demokracisë.

\"Një proces i filluar mbrapshtë më 12 dhjetor 2010, veçse u thellua dje në Kuvendin e Kosovës, kurse tani institucionet do të kenë edhe më pak kredibilitet në sytë e qytetarëve. Ato e kanë humbur legjitimitetin tërësisht\" thuhet me tej në këtë deklaratë. 

Çfarëdo vendimi i marrë nga këto institucione sipas FER do të shikohet nën prizmin e mashtrimeve, hipokrizisë, presioneve, shkeljes së ligjeve e parimeve dhe mungesës së vlerave themelore etike e morale, që e percjellën procesin zgjedhor dhe e arritën kulminacionin dje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)