06 Gusht 2021

EULEX, i përkushtuar për promvimin e sundimit të ligjit

Prishtinë, 25 Shkurt - Presidenti i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli priti në rezidencën e tij shefin e Eulex-it, Xavier De Marnak. Presidenti, Pacolli tha se në takim u bisedua për rolin e misionit të Eulex-it në Kosovës.
 
Pacolli theksoi se do të ketë bashkëpunim intenziv me Eulex-in sepse siç tha ai problemet janë evidente dhe ato mund të njihen vetëm nëse trajtohen.

Ndërsa, shefi i Eulex-it, Xavier De Marnak u shpreh se është këtu që të sigurojë se Eulex-i të cilin e udhëheq ai është i përkushtuar për promvimin e sundimit të ligjit në Kosovë.

Marnak theksoi se vazhdon të mbështes institucionet e Kosovës dhe të bashkëpunojë me to në ecjen përpara në fushën e sundimit të ligjit.

Presidenti, Behgjet Pacolli as sot nuk ka qenë i gatshëm t`u përgjigjej pyetjeve të gazetarëve. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)