18 Qershor 2021

Emrat e rinj në kabinetin e Qeverisë Thaçi

Prishtinë, 22 shkurt - Ndërrime jo shumë të mëdha në momentet e fundit për emrat e ministrive të rinj.

Sipas PDK-se në vend të Vlora Çitakut që ishte propozuar për Ministre të Jashtme, tashmë është Enver Hoxhaj, ndërsa Çitaku do të drejtojë Ministrinë e Integrimeve. Kështu ka vendosur kryesia e PDK-së në mbledhjen e mëngjesit.

Përbërja e mundshme është si më poshtë:

Edita Tahirin, zëvendëskryeministre për Njohje dhe Politikë të Jashtme
Hajredin Kuçin, zëvendëskryeministër për Rend e Ligj
Bujar Bukoshi - zëvendëskryeministër për Zhvillim Ekonomik dhe Slobodan Petroviqin, zëvendëskryeministër për Kthim.
Po sipas “Klan Kosova”, Ramë Buja, ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë,
Ministër i Drejtësisë, Hajredin Kuçi
Ministër i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi
Ministër i Kthimit dhe Komuniteteve, Sasha Rashiq
Ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Dardan Gashi
Ministër për Infrastrukturë, Fehmi Mujota
Ministër për Kulturë, Rini dhe Sport, Memli Krasniqi
Ministër i Pushtetit Lokal, Mahir Yagcilar
Ministër i Administratës Publike, Nenad Rashiq
Ministre e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila.
Ministër i Ekonomisë, Besim Beqaj
Ministër i Financave, Bedri Hamza
Ministër i Shëndetësisë, Ferid Agani
Ministër i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Agim Çeku
Ministër i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Blerand Stavileci.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)