07 Dhjetor 2021

Daci letër Sejdiut, kërkon koalicion LDD me LDK

Prishtinë, 11 shkurt - “LDD ka  vlerësuar se është koha që të ofroj një zgjidhje, një alternativë dhe sot një nga alternativat e mundshme të daljes nga kriza e thelluar është, që kryetarit të LDK-së dr.Fatmir Sejdiut i kam dërguar një letër, ofertë për bashkëpunim, ofertë për një koalicion parazgjedhorë, konform qëndrimeve tona reale dhe duke respektuar rrugën e përbashkët që kemi pas një kohë të gjatë. Nuk kam dashur që ti dërgoj letër publike, por i mbetet kryetarit të LDK-së të vendosë se a dëshiron ta bëjë publike a jo, ngase nga LDD e ka atë leje. LDD nuk e ka në koncept të luaj lojëra.” – tha lideri i LDD-së akademik Nexhat Daci në konferencën për media të këtij subjekti.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë akademik Nexhat Daci, nëpërmjet një konference për media, shprehu qëndrimet e LDD-së lidhur me zhvillimet aktuale politike në Kosovë, me pakënaqësitë e shprehura  dhe protestat e vazhdueshme të punëtorisë së Kosovës, në veçanti të gardianëve dhe shëndetësisë së vendit, të cilët janë paraprijës të protestave të tjera nga sindikatat të ndryshme të punëtorëve që janë paralajmëruar.

“Qëllimi është se,  LDD dëshiron ti ndaj preokupimet dhe brengosjen e vet, me qytetarët e Kosovës. Lirisht mundë të themi, që koalicioni qeverisës PDK-LDK i ngjan një koalicioni për interesa të thjeshta grupore dhe individuale, në një shtet të vogël dy milion banoresh, por që  e stërzgjat një proces shumë të lavdëruar zgjedhorë për qeverisjen lokale, i cili gati gjysmëviti do ti marr Kosovës, në kohën kur sfidat që paraqiten para Kosovës janë vërtet të mëdha, serioze dhe të rrezikshme. Për tërë këtë kohë partitë në koalicion nuk kanë pasur qëllim mbarëvajtjen e shtetit, por përkundrazi secila ka shikuar se çfarë ti bëjë njëra tjetrës, deri në momentet  e gjakosjes së partnerëve për shtetin” – u shpreh kryetari i LDD-së.

Duke shprehu qëndrimet e tij, në cilësinë e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Dardanisë, lidhur me ngërçin në të cilin ndodhet Kosova, lideri akademik Daci u shpreh:

“Të brengosur me situatën që shtyllat kryesore të shtetësisë janë në ngërç, kur policia speciale e Kosovës, si institucioni më i besueshëm dhe që e kemi vlerësuar si më të mirin institucion në Kosovë, shpall pa-dëgjueshmëri dhe proteston.

Kur elementi kyç i një populli siç është shëndetësia vazhdimisht është në rrugë, kur ekonomia është e ngulfatur në plotëni me karantinizimet e ndryshme, siç është mos realizimi i marrëveshjes së CEFTA-së, kur për një vit janë mbyllur më tepër se 1000 ndërmarrje fal politikës jo zhvillimore të qeverisjes e cila i favorizon vetëm bizneset që janë politikisht të lidhura me qeverisjen, kur edhe në dy vite shtetësi, tërë kapitalin që e ka kesh Kosova eksportohet duke i ndihmuar ekonomitë e rajonit dhe duke mos ndihmuar ekonominë vendore, atëherë shtrohet çështja se a duhet një parti parlamentare të jetë e heshtur për këto çështje, prandaj jemi munduar deri sot, që LDD të tregoj nismat e veta dhe e hapur për bashkëpunim me të gjitha partitë parlamentare por edhe ato jo parlamentare.

Kryetari Daci  tha para gazetarëve se, LDD asnjëherë nuk ka parashtruar barriera dhe kufizime, se me ke do të bashkëpunoj, por ka thënë se është e hapur me të gjitha partitë politike, me shoqërinë civile, shoqërinë akademike,  në mënyrë që ti japim perspektivë konkrete qytetarëve të Kosovës, për një shtet normal, funksional dhe demokratik.

Lideri i LDD-së akademik Nexhat Daci në fund të konferencës, e bëri të ditur se, në cilësinë e kryetarit të LDD-së i ka dërguar një letër kryetarit të LDK-së dr.Fatmir Sejdiut për një bashkëpunim të mundshëm në mes dy subjekteve LDD – LDK.

Lidhur me këtë letër të nisur nga kryetari i LDD-së për atë të LDK-së akademik Daci u tha:  “LDD ka  vlerësuar se është koha që të ofroj një zgjidhje, një alternativë dhe sot një nga alternativat e mundshme të daljes nga kriza e thelluar është, që kryetarit të LDK-së dr.Fatmir Sejdiut i kam dërguar një letër, ofertë për bashkëpunim, ofertë për një koalicion parazgjedhorë, konform qëndrimeve tona reale dhe duke respektuar rrugën e përbashkët që kemi pas një kohë të gjatë. Nuk kam dashur që ti dërgoj letër publike, por i mbetet kryetarit të LDK-së të vendosë se a dëshiron ta bëjë publike a jo, ngase nga LDD e ka atë leje. LDD nuk e ka në koncept të luaj lojëra”.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021 - Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)