01 Gusht 2021

Britania vazhdon ta mbeshtesë Kosovën në integrimet evropiane

Prishtinë, 18 mars - Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim njohës ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, Ian Cliff , me të cilin ka biseduar për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin e Republikës së Kosovës me Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri Hashim Thaçi i ka dëshiruar mirëseardhje ambasadorit të ri të Anglisë në Prishtinë dhe ka vlerësuar bashkëpunimin e shkëlqyer në mes të dy vendeve.

Me këtë rast kryeministri Thaçi ka shprehur gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës që ky bashkëpunimin të thellohet edhe më shumë në të ardhmen.

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar Ian Cliff ka shprehur gatishmërinë e vendit të tij për të vazhduar bashkëpunimin dhe mbështetjen e Kosovës në proceset e konsolidimit dhe integrimit të saj në strukturat euroatlantike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)