01 Gusht 2021

Bisedimet Kosovë-Serbi, marrëveshja e parë në korrik

Prishtinë, 25 mars - Energjia, telekomunikacioni dhe lëvizja e lirë priten të jenë temat e takimit të dytë ndërmjet Prishtinës e Beogradit, i cili do të mbahet të hënën, më 28 mars, në Bruksel.

Takimi do të jetë njëditorë, kurse palët sipas njoftimeve jozyrtare, do të duhet që fillimisht të paraqesin edhe pikëpamjet e tyre në lidhje me temat që tashmë janë diskutuar.

Sipas mediave kosovare të cilat citojnë burime ndërkombëtare para korrikut është më se e domosdoshme që Prishtina dhe Beogradi të nënshkruajnë të paktën një marrëveshje.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)