04 Gusht 2021

Bildt: Serbia të bashkëpunojë me BE-në për Kosovën

Bruksel, 23 mars - Bashkimi Evropian duhet të sigurojë prezencën e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në konferencën e Sarajevës në qershor, ndërsa ky takim duhet të miratojë edhe rezultate konkrete, ka deklaruar në një intervistë për “Deutsche Wellen”, ministri i Jashtëm i Suedisë Carl Bildt.

I pyetur nëse situatën me Kosovën e sheh si pengesë të mundshme në rrugën e Serbisë drejt BE-së, Bildt tha se nga Beogradi nevojitet një bashkëpunim praktik me BE-në për çështje të caktuara.

“Kur bëhet fjalë për pavarësinë e Kosovës, përgjigjja është se për momentin, të gjithë nuk pajtohemi rreth kësaj. Mirëpo, ne duhet të punojmë së bashku, me gjithë mospajtimet tona”, është shprehur Bildt, i cili në qarqet e Beogradit konsiderohet se “lobist serb”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Gusht 2021

- Bordi dhe menaxhmenti i NP KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me organizmin e brendshëm dhe zbatimin e projekteve. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)