03 Gusht 2021

Belgjika konfirmoi mbështetjen për Kosovën

Prishtinë, 9 mars - Ministrja e Integrimit Europian, Vlora Çitaku, pati një takim me Ambasadorin Belg në Republikën e Bullgarisë, Marc Michielson, dhe me shefin i zyrës Belge në Republikën e Kosovës, Alan Van Gucht, dhe u diskutua mbi prioritetet e Qeverisë së Kosovës dhe Ministrisë së Integrimit Europian, si dhe mbi agjendën Europiane. 

Me këtë rast Ministrja Çitaku potencoi te arriturat e qeverisë së Kosovës në sferën e Integrimit Europian si dhe qasjen që ministria ka përcaktuar kundrejt rezultateve të paraqitura në Raportin e Progresit.

Gjithashtu ministrja Çitaku ka informuar delegacionin rreth reformës institucionale që është duke ndodhur me qëllim të avancimit të proceseve dhe gjetjes së modulit më të avancuar për përmbushjen e kritereve Europiane. 

Ministrja Çitaku është duke vazhduar me agjendën e përcaktuar për të pasur një koordinim sa më të mire me të gjitha palët e përfshira në këtë proces që të  mund ti kontribuojnë sa më mirë procesit te integrimit.

Nga nga ambasadori Michielson, dhe shefi i zyrës Belge ne Kosovë Van Gucht, u konfirmua mbështetja që do ti jepet Kosovës, dhe Ministrisë së Integrimit Europian, në rrugën drejtë plotësimit të gjitha standardeve të nevojshme për integrim sa më të shpejt në Bashkimin Europian.

Të pranishmit po ashtu çmuan përzgjedhjen e ministres Çitaku në pozitën e Ministres së Integrimit Europian duke pas parasysh përvojën profesionale dhe angazhimin e treguar gjatë një periudhe të rëndësisë së veçantë për Kosovën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)