06 Gusht 2021

Austria rikonfirmon mbëshetjen për Kosovën

Prishtinë, 14 mars - Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi priti sot ne kabinetin e tij ambasadorin e Republikës së Austrisë, dr. Johann Brieger.

Fillimisht, ambasadori Brieger shprehu urimet e tij dhe të Qeverisë së Republikës së Austrisë për formimin e institucioneve të Republikës së Kosovës të dala nga zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010 dhe shprehu kënaqësinë për rikonfirmimin e Bajram Rexhepi si Ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Gjate takimit, ministri Rexhepi shpalosi prioritetet e Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilat dalin nga Programi qeveritar dhe agjenda evropiane, me theks të veçantë në forcimin e rendit dhe ligjit në vend dhe liberalizimin e vizave me BE-në.

Ambasadori Brieger rikonfirmoi përkushtimin e Qeverisë austriake për vazhdimin e përkrahjes për Republikën e Kosovës në fushën e sundimit të rendit e ligjit dhe përshpejtimit të rrugës së saj drejt liberalizimit të vizave dhe integrimeve evropiane.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Gusht 2021

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet procesi i monitorimit të Ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Nënshkuhet Memorandumi me Ambasadën e Norvegjisë “Mbështetje për Kuvendin e Republikës së Kosovës, kryetarin e Kuvendit dhe kabinetin e tij, komisionet dhe grupet parlamentare, nën kornizën ‘Fuqizimi i paqes dhe shtetndërtimit dhe avancimi i agjendës evropiane për Kosovën’. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:40)  

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për medie lidhur me koncertin e Ramë Lahajt. (Hotel “Opera” në Prishtinë, ora 14:30)