06 Dhjetor 2022

Ambasadorja Shala po qëndron për vizitë zyrtare në Hungari

Prishtinë, 18 maj - Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në International Human Rights Commission (IHRC)  Elvana Shala po qëndron për vizitë zyrtare në Hungari në kuadër të nisjes së turneut të saj evropian të vizitave zyrtare, me qëllim të hapjes së rrugës së bashkëpunimit me organizatat që meren me Perosnat me Aftesi te Kufizuara në ketë shtet dhe lidhjes së bashkëpunimit të tyre me organizatat në Kosovë.   

Gjatë kësaj vizite ajo ka takuar Presidentin e Federatës së Persoanve të Verbër dhe me shikim të dobët Sandor Nagy dhe stafin e tij të cilët i ka njoftuar për vendimin e Qeverisë së Kosovës që viti 2022 të shpallet vit i personave me aftësi të kufizuara në Kosovë,  për gjendjen e personave me aftësi të kufizuara në Kosovë dhe planin e saj për projektin  ndërkombëtar të këtij viti.

Gjatë takimit ajo ka theksuar se është tejet me rëndësi krijimi i lidhjeve të bashkëpunimit mes Kosovës dhe organizatava të vendeve evropiane për shkëmbimin e përvojave të ndryshme dhe mundësinë e përmirësimit të jetës së kësaj kategorie në Kosovë.   

Presidenti i kësaj federate z. Nagy ka njoftuar në tërësi Ambasadoren Shala rreth punës së kësaj federate e cila numëron plot 120 organizata pjesë të saj dhe afërsisht 50.000 antarë në nivel shtetëror, si dhe ka shprehur gatishmërinë e tij për bashkëpunim me organizatat e Kosovës. Tutje ai ka konfirmuar ftesën e Ambasadores Shala për të vizituar Kosovën në vjeshtën e këtij viti në kuadër të projektit të saj ndërkombëtar.  

Vizita e Ambasadores Shala në Hungari është aranzhuar nga Ambasada Hungareze në Kosovë dhe zyra e Sekretarit të Pergjithshëm të IHRC-së.

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)