04 Korrik 2022

Ambasadorja Shala merr pjesë në Samitin Global të Liderëve të Rinjë

Prishtinë, 23 qeshor - Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në International Human Rights Commission (IHRC)  Elvana Shala sot udhëton drejt Tajlandës për të marr pjesë në Samitin Global të Liderëve të Rinjë që zhvillon punimet në Bangkok.

Në këtë samit Shala do të jetë pjesë e panelit “Paqja, lidershipi dhe diplomacia në nivel global” si përfaqësuese e Kosovës, ku do të flas rreth trajtimit të ekstremizmit të dhunshëm, lëvizjet globale për arritjen e paqes në Ukrainë duke vënë theksin specifikisht në rastin e Kosovës në të trija segmentet.   

Në kuadër të këtij samiti ajo do të marr pjesë edhe në ceremoninë e ndarjes së cmimeve për liderët e ri në botë ku do të ndajë një nga cmimet e përcaktuara.  

Më pas ajo do të vizitoj edhe Ambasadën e Kosovës në Bangkok ku do të pritet nga Ambasadorja Ulpiana Lama.

Samiti Global i Liderëve të Rinjë këtë vit mbledhë rreth 250 liderë të rinj, president shtetesh,  novatorë, pionierë të shoqërisë civile, politikbërës dhe aktivistë të rinj nga e gjithë bota për të diskutuar dhe identifikuar mënyra të përbashkëta për të avokuar për çështje të tilla si diplomacia e të rinjve, lidershipi i të rinjve dhe pjesëmarrja politike, veprimi klimatik, qëllimet globale, sipërmarrjen rinore, paqen dhe demokracinë.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)