22 Janar 2022

Ambasadori i Maqedonisë i dorëzon letrat kredenciale

Prishtinë, 9 shkurt - Ambasadori i Republikës së Maqedonisë në Republikën e Kosovës, Stojan Karajanov, i ka dorëzuar sot Ministrit të Punëve të  Jashtme, Skender Hyseni, kopjen e letrave kredenciale. 

Në takim është folur për bashkëpunimin dypalësh, i cili është vlerësuar i mirë, si dhe për mundësitë e intensifikimit të këtij bashkëpunimi.

 

Në këtë kontekst, është folur edhe për një sërë marrëveshjesh që janë nënshkruar dhe duhen nënshkruar. 

Duke rikujtuar nënshkrimin e marrëveshjes për demarkacionin e vijës kufistare mes Kosovës dhe Maqedonisë, të dy bashkëbiseduesit kanë thënë se mes dy vendeve nuk ka çështje te hapura.    

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2022

- Kryeministri Albin Kurti, Ministri Hajrulla Çeku, anëtarë tjetër të kabinetit qeveritar, deputetë të Kuvendit dhe drejtues të institucioneve tjera shtetërore do të marrin pjesë në shënimin e përvjetorit sulmit të dytë i forcave serbe ndaj familjes Jashari në Prekaz. (Kompleksin Memorial “Adem Jashari” n[ Prekaz të Skenderajt, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e mbrojtjes dhe shërbimeve sociale, me fokus në mbrojtjen e fëmijëve në Kosovë për vitin 2021. (“Vendum”. rr. Tringë Smjali, nr.17, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës mban konferencën për media për konkluzat e tryezës për sportin. (Hotel Brezovica në Brezovicë, ora 12:30)
 
- Organizohet protestë kundër shtrenjtimi të energjisë elektrike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)