31 Korrik 2021

Ambasada e Sllovenisë nis dhënien e vizave

Prishtinë, 30 mars -  Ambasada e Sllovenisë në Prishtinë ka nisur dhënien e vizave dhe të kryejë punë të tjera konsullare, ka konfirmuar Ministria e Jashtme sllovene.

Konsullata në Prishtinë do të punojë katër ditë në javë, nga e hënë deri të ënjtën, nga katër orë.

Pritet që ambasada të hapë edhe faqen e saj të internetit në të cilën, përveç informacioneve, do të jenë në dispozicion edhe formularët gratis për të gjitha dokumentet në kompetencë të konsullatës.

Ambasada sllovene është hapur në muajin shkurt të vitit të kaluar, ndërsa çështjet konsullare për qytetarët e Kosovës deri më tash i ka kryer ambasada sllovene në Shkup.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 Korrik 2021

- Qendra për Informim dhe Përmirësim Social në bashkëpunim me Ambasadën Gjermane dhe Komunën e Prishtinës organizon për herë të parë Panairin e Vullnetarëve të Shëndetit Mendor. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Federat e Futbollit të Kosovës organizon workshop-in rreth sistemit VAR. (Kampi Edukativ Nacional në Hajvali, ora 17:00)