03 Gusht 2021

AKR shqyrton daljen nga koalicioni, rrezikon të bie qeveria

Prishtinë, 2 prill - Aleanca Kosova e Re (AKR), ka bërë të ditur së gjatë orëve të vona të mbrëmjes, pas konsultave te shumta brenda partisë si dhe me partnerët e Koalicionit për Kosovë të Re, ka shqyrtuar hollësisht mundësinë e shkeputjes së Koalicionit Qeverisës me PDK-në.

Zyrtarë të lartë të AKR-së dhe Koalicionit për Kosovë të Re, njëzërit janë pajtuar për të shqytrtuar seriozisht mundësinë e shkëputjes se menjëhershme të Koalicionit Qeverisës.

Qendrimi për shkeputje të koalicionit qeverisës sipas AKR-së vjen si pasoj e zhvillimeve të fundit politike në vend.

AKR në kuader të Koalicionit për Kosovë të Re, gjatë këtyre konsultave, është shprehur e gatshme të nderprej kontraten e Koalicionit Qeverisës nese kjo kontratë nuk do të permbushet në tërësin e saj.

Konsultat po vazhdojnë edhe tani dhe do të intensifikohen në orët e hershme të mengjesit në një takim të Kryesisë së AKR-së dhe Koalicionit për Kosovë të Re ku do të vendoset për hapat e mëtejm lidhur me shkëputjen e Koalicionin Qeverisës me PDK-në.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)