01 Gusht 2021

AKR kërkon seancë të jashtëzakonshme

Prishtinë, 1 prill - Aleanca Kosova e Re (AKR), do të dorëzojë në Kuvendin e Kosovës kërkesën për seancë të jashtëzakonshme pasi janë mbledhur nënshkrimet e 40 deputetëve.

Këtë e konfirmoi ushtruesi i detyrës së kryetarit të AKR-së Ibrahim Makolli, sipas të cilit kundërkandidat i Bexhet Pacollit për president do të jetë Suzan Novobërdaliu.

AKR-së ka konfirmuarse kanë mbledhur 30 nënshkrime të nevojshme për dy kandidatët për president, e po ashtu janë mbledhur 40 nënshkrime, për të kërkuar një seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit, me të vetmen pikë, zgjedhje e presidentit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)