22 Janar 2022

AI, kërkon drejtësi për vrasjen e Balajt dhe Xheladinit

Prishtinë, 10 shkurt - Amnesty International i bën thirrje përfaqësuesit të posaçëm të Kombeve të Bashkuara në Kosovë që të sigurojë qasjen tek drejtësia lidhur me vrasjen e dy personave dhe plagosjen e dy të tjerëve gjatë një demonstrate të lëvizjes Vetëvendosje, tre vjet më parë.

Amnesty International shpreh shqetësimin e thellë që Përfaqësuesi i posaçëm i OKB-së dhe Zyra Ligjore e UNMIK-ut kanë penguar vazhdimisht kompensimin e familjeve dhe vendosjen e drejtësisë në vend për vrasjen e Mon Balajt dhe Arbën Xheladinit, dhe plagosjen e Zenel Zenelit dhe Mustafë Nerjovajt. Ata thonë se ankesat lidhur me këtë çështje duhet të dëgjohen nga Komisioni Këshillimor për të Drejtat e Njeriut.

Ngjarja ndodhi gjatë një demonstrate kundër planit Ahtisaari për statusin e Kosovës në Prishtinë. Megjithëse protesta ishte paqësore policia e UNMIKU-it përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë njerëzit.

Anëtarë të një njësie policore rumune goditën drejt turmës me plumba plastikë duke shkaktuar vdekjen e Mon Balajt dhe Arbën Xheladinit, si edhe plagosjen e Zenel Zenelit dje Mustafë Nerjovajt.

Deri tani asnjë masë penale nuk është marrë ndaj autorëve. Amnesty thotë vlerëson kompensimin monetar për këtë ngjarje, por thotë se kjo nuk është e mjaftueshme dhe se çuarja në vend e drejtësisë është e domosdoshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2022

- Kryeministri Albin Kurti, Ministri Hajrulla Çeku, anëtarë tjetër të kabinetit qeveritar, deputetë të Kuvendit dhe drejtues të institucioneve tjera shtetërore do të marrin pjesë në shënimin e përvjetorit sulmit të dytë i forcave serbe ndaj familjes Jashari në Prekaz. (Kompleksin Memorial “Adem Jashari” n[ Prekaz të Skenderajt, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e mbrojtjes dhe shërbimeve sociale, me fokus në mbrojtjen e fëmijëve në Kosovë për vitin 2021. (“Vendum”. rr. Tringë Smjali, nr.17, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës mban konferencën për media për konkluzat e tryezës për sportin. (Hotel Brezovica në Brezovicë, ora 12:30)
 
- Organizohet protestë kundër shtrenjtimi të energjisë elektrike. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)