03 Gusht 2021

AAK: Qeveria problemet po i bartë nga istitucionët në rrugë

Prishtinë, 1 prill - Aleanca për Ardhmerinë e Kosovës (AAK) ka vlerësuar së dje, para dyerve të Kuvendit të Kosovës ushtrimi i dhunës ndaj qytetarëve të Kosovës dhe gazetarëve ka treguar qartë se durimi i qytetarëve të vendit ka humbur nga mungesa e një vizioni të qeverisë.

Donika Kadaj Bujupi deputete e AAK-së në Paralamentin e Kosovës ka thënë së politika e pakujdeshme, korrupsioni dhe krimi që e kanë thelluar tejmase gjendjen e rëndë sociale të qytetarëve, dje rezultoi me dhunë dhe pakënaqësi.

Këto veprime sipas znj. Bujupi, po e rrezikojnë stabilitetin e vendit dhe po tregojnë që kjo qeveri pa legjitimitet ka përshkallëzuar krizën institucionale, duke i ka nxjerrë problemet nga Parlamenti dhe Qeveria, në rrugë.

Po ashtu sipas saj shkelja e vazhdueshme e ligjeve dhe Kushtetutës nga vetë Qeveria, ka krijuar pakënaqësi sociale, fillimi i të cilave ishte dje.

Ajo ka vlërsuar se dje, po ashtu, për të satën herë, në forma të ndryshme u tentua të minimizohet problemi përmes ngulfatjes së mediave. Pushteti ushtroi dhunë ndaj tyre.

\"Pamjet e tilla dhe sjelljet e qeverisë dje në Kuvendin e Kosovës dëmtuan rëndë edhe një herë ekonominë e vendit dhe mirëqenien e qytetarëve. Po të njëjtën kohë, pamjet e dhunës ndaj qytetarëve dhe me theks të veçantë ndaj mediave, thelluan edhe më shumë dëmin që i është bërë Kosovës në vazhdimësi, në imazhin ndërkombëtar, nga Qeveria Thaçi\", ka theksuar Kadaj-Bujupi.

Si rrugëdalje nga e gjithë kjo, AAK fton për rikthim të plotë të rendit kushtetues në vend, respektim të dokumentit më të lartë juridik të Republikës së Kosovës, mosndërhyrje dhe jopresion mbi deputetët e zgjedhur, mbi organet e drejtësisë, mediat dhe sindikatat e punëtorëve.

Vetëm kështu i shëptojmë institucionet dhe demokracinë në vend, e rikthejmë imazhin e mirë të Republikës së Kosovës në botë dhe besimin e qytetarëve tanë në institucionet e vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën mbahet debat parlamentar lidhur me punën njëqind ditore të Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënojnë hapjen e Muajit të Rinisë me mundësi të punës praktike për 900 të rinj. (Parku i Gërmisë tek fusha e basketbollit, pranë Qendrës Rekreative, ora 10:00)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kompanisë “Telekomi i Kosovës” me të ftuar Kryeshefin ekzekutiv dhe Kryesuesin e Bordit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- ATRC në bashkepunim me CSGD organizojnë tryezën e diksutimit në të cilën do të shpalosen rezultatet e raportit të “Hate O Meter” i cili është hulumtim mbi Gjuhën e Urrejtjes në Mediat Kosovare . (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i PDK-së Dega në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Sheshi Shatërvan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)