01 Gusht 2021

AAK pjesë e dialogut me Serbinë

Prishtinë, 24 mars - Udhëheqëse e delegacionit të shtetit të Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka filluar të përgatisë ekipin me ekspertë nga partitë opozitare dhe shoqëria civile.

Tahiri ka deklaruar për mediat kosovare se u ka bërë ftesa LDK-së, Vetëvendosjes dhe AAK-së, që të jenë të përfshira në dialogun me Serbinë.

Tahiri ka thënë se kësaj ftese vetëm AAK-ja i është përgjigjur pozitivisht në parim pas një takimi qe ka pasur me Daut Haradinajn, ndërsa ka thënë se është në pritje të përgjigjes nga Isa Mustafa dhe Albin Kurti.

“Haradinaj në parim ka shfaqur gatishmërinë që në kuadër të ekipit tim, të jenë edhe AAK-ja. AAK-ja ka njerëz të përgatitur për fusha të ndryshme. Kështu qe këto ditë unë e kompletoj strukturën dhe pres të marr edhe emrin e të zgjedhurit të tyre”, ka thënë Tahiri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Gusht 2021

- Nën organizimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani mbahet ceremonia e dorëzimit të medaljes post-mortem për Beau Biden më ç'rast me një fjalë rasti do t’iu drejtohet Presidentja Osmani, gjithashtu përmes një video-mesazhi edhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe me një fjalë rasti ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë Philip S. Kosnett. (Oborri në hyrje të objektit të Kuvendit ora 18:30 - Mediat duhet të jenë të pranishme në Presidencë, ora 17:45)