18 Qershor 2021

AAK: Dje u dhunua Kushtetuta, Liria dhe Shteti i Kosovës

Prishtinë, 23 shkurt - Aleanca e Ardhmerisë së Kosoveës (AAK) në një konferencë për media ka thënë së ngjarja e djeshme në Kuvendin e Republikës së Kosovës i ka dhënë një hije të keqe jo vetëm institucionit, mirëpo edhe asaj për çka ne kemi luftuar dhe kemi punuar tash e një dekadë.

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi ka dekaruar se dje është dhunuar demokracia në Kuvendin e Kosovës, para syve të qytetarëve të Kosovës dhe para bashkësisë ndërkombëtare, është shkel Kushtetuta e Republikës së Kosovës. 

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, në ditët në vijim, sipas Isufit do t’i përdorë të gjitha instrumentet demokratike për t’i dalë në ballë kësaj të keqeje që po i vjen vendit dhe për ta parandaluar degradimin e lirisë dhe të shtetit të Kosovës.

"Deputetët ranë nën presionin e tendencës që dikush ta marrë pushtetin me çdo kushte. Të zgjedhurit e popullit, u shantazhuan dhe u manipuluan që vetëm brenda pesë minutash ta ndërrojnë qëndrimin e tyre parimor", ka thënë Isufi.

Ky veprim sipas tij është dëshmia më e mirë se ky koalicion dhe kjo qeveri, nuk janë legjitimë.

"Ky president nuk e përfaqëson popullin e Kosovës, ndërsa kjo qeveri është qeveri interesash e dy individëve, të cilët vepruan për t’i shkatërruar institucionet, e tani po bashkohen, për ta rrënuar gjithë atë që është arritur nga sakrifica dhe gjaku i dëshmorëve", është shprehur ai. 

Reagimi i Kryetarit të Kuvendit të Kosovës për ta ndalur këtë degradim u injorua nga ata që nuk njohin asnjë normë demokratike në shoqëri, por mbi të gjitha e kanë epshin për pushtet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2021 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të vizitojnë banesat kolektive ku janë përfunduar punimet për renovimin e kulmeve, si dhe ku kanë filluar punimet për lyerjen e korridoreve. (Përballë Qendrës Sportive, ora 10:00)

- Anulohet -  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mban tryeza e radhës bashkëbisedim me Ministren e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli. (Zyrat e Odës Amerikane në Pejton, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Svecla, shefi i misionit të UNHCR, Erol Arduc, Drejtuesi i sektorit të bashkëpunimit nga Zyra e BE-së, Luigi Brusa, dhe Koordinatorja e OKB-së për Zhvillim, znj. Ulrika Richardsondo të zbulojn pllaken e përurimit të një pjese të sapo renovuar të Qendrës së Azilit, në Vranidoll të komunës së Prishtinës. (Qendra e Mbajtjes në Fshatin Vranidoll, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me nënkryetaren Memnuna Ajdini do të vizitojnë rajonin e Zhupës, ku do të shohin nga afër projektet e realizuara në këtë rajon. (Rajoni i Zhupës, ora 10:30)

- Kolegji Universum organizon një ligjeratë publike me Alain Le Roy - diplomat francez i cili ka qenë Zv. Sekretar i përgjithshëm i OKB-së, udhëheqës i gjitha operacioneve globale paqeruajtëse të OKB-së në botë, Ambasador i Francës dhe shumë poste tjera të rëndësishme. (Hapësirat e kolegjit Universum në kampusin e Lipjanit, ora 11:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton formimin e grupeve punuese për mbikëqyrjen e ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina mban në konferencë për shtyp rreth më të rejave të klubit. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve, ora 14:00)

- Prointegra organizon takim publik ''Kosova në lëvizje - Kontributi i diasporës''. (Online nëpërmjet ZOOM, ora 14:00)